2 Kasım 2010 Salı

Sümbül ekim zamanını kaçırmayın!

Sümbül, hem kolay yetiştirilen bir bitki olması, hem de mis gibi kokması nedeniyle en sevilen çiçeklerlerden biridir. Peki, bu güzel çiçeğin ekim zamanının içinde bulunduğumuz mevsim olduğunu biliyor muydunuz?

Rengarenk çiçekleri ve parfüm gibi kokusuyla adeta baharı müjdeler sümbüller. Sümbül aynı zamanda zarafetin de sembolüdür. Her bahar sevinçle açarlar çiçeklerini... Peki, bu güzel çiçeğin sonbahar ve kış mevsiminde ekildiğini biliyor muydunuz? Lale, sümbül, nergis, yıldız ve amaralis gibi soğanlı bitkiler sonbahar ve kış mevsiminde ekilir, havaların ısınmasıyla birlikte ilkbaharda çiçek açarlar. Botanika tarafından satışa sunulan Raco Expert çiçek soğanı ekicisiyle sümbül soğanınızı toprakta uygun derinliğe ekebilir, Çiçek Coşturan’ın çiçek açan süs bitkileri için bitki besiniyle de sağlıklı ve mis gibi kokan bir sümbüle sahip olabilirsiniz.

Sümbül gibi soğanlı bitkileri ekerken bazı noktalara özellikle dikkat etmek gerekir. Sümbül soğanı, büyüklüğünün en fazla 2,5 katı kadar derine ekilmelidir. Toprağının kumlu ve gevşek yapıda olması gerekir. Ayrıca toprağı kurudukça yeteri kadar sulanmasına özen gösterilmeli ve doğrudan güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır.

Ekim işleminden bir ay sonra ise Çiçek Coşturan bitki besini verilmelidir. Çiçek Coşturan’ın çiçek açan süs bitkileri için bitki besini, sümbülünüz için gerekli olan tüm önemli besin maddelerini içermektedir. Sonbahar ve kış mevsiminde verilen bitki besini sümbül soğanı tarafından depolanır. Böylece sümbülünüz baharda çiçeklenme dönemine daha dinç ve saglıklı bir şekilde girer.

Hiç yorum yok: